V posledních letech se mezi lidmi zvýšila poptávka po farmářských a domácích výrobcích a také ovoci a zelenině. Není na tom nic zvláštního, trend ve zdravé výživě se již drží dlouhá léta a chemicky ošetřené potraviny začínají lidem vadit.
Kdo by si rád něco letos vypěstoval sám, ještě není pozdě. Na začátku dubna, kdy už teploty začínají být celkem příjemné, je vhodné zasít první semínka budoucích výpěstků.
Jak začít?
Pojďme ale popořádku. Nejprve je vhodné rozmyslet si, jak políčko pojmeme. Zda budeme chtít pěstovat zeleninu venku, ve skleníku či pařeništi nebo foliovníku. Možností je tedy více. Nejlevnějším způsobem je samozřejmě porytí kousku půdy a vysazení toho, co máme rádi. Nemusí se jednat hned o pole o několika hektarech, stačí nám pro začátek i pár metrů čtverečních.
Kdo chce urychlit růst a zrání svých sazenic, ten může jednoduše vyrobit domácí pařeniště, případně koupit levnější variantu skleníku – tedy foliovník.
Jde se na to…
Do země lze nyní na začátku jara vysít třeba mrkev, hrášek nebo špenát. V pařeništi se zase bude dařit salátům, které potřebují pro svůj růst teplejší a vlhčí podmínky.
Nezapomínejme ani na své okenní parapety, na které můžeme umístit truhlíky s bylinkami, jež nám pak provoní naši kuchyň, ale udělají také hezký efekt pro oko.
Jaké jsou možnosti
Chceme-li si ušetřit práci s výsevem některých druhů zeleniny, můžeme je ve vhodnou dobu zakoupit už ve formě sazenic v zahradnictvích. Nejčastěji se takto prodávají různé druhy salátů, ale také rajčata či papriky. Jejich umístění do venkovních prostor je vhodné až při stálé noční teplotě, kdy jsou choulostivé na přízemní mrazíky. Ve skleníku či foliovníku by se jim už nyní mohlo celkem líbit.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu zahradničení a vyberete si jakoukoliv zeleninu, můžete se po dostatečné péči o její prospívání těšit z úrody, která bude jak chutná, tak také stoprocentně zdravá.