Filtrační písek se využívá do filtračních zařízení již mnoho let. V podstatě lidstvo nezná lepší způsob, jak zbavit vodu nečistot ve velkých nádržích na koupání, než právě tímto způsobem. U malých bazénů nebo vířivek se osvědčila papírová skládaná vložka, ale ta nemůže pokrýt velký objem vody, kde je vyšší stupeň znečištění díky spadu prachových částic a jiných nečistot z ovzduší a kontaktu vody s pokožkou mnoha lidí, kteří do ní vstupují.
Podstatné je, aby zrnka písku měla určitou velikost, ideálně mezi 0,6 a 1,2 mm, a aby měla ostré hrany. Po určité době se totiž písek vlivem erozivní činnosti vodní masy obrousí a přestane dobře plnit svou funkci a musí se nahradit novým. Je to svým způsobem spotřební zboží, ale to neznamená, že musí končit v kontejneru komunálního odpadu.
Můžete jej využít i poté, co doslouží
Písek do filtrace nevyhazujte do kontejneru s domovním odpadem, bylo by to zbytečné plýtvání cenným materiálem.
Dejte jej dětem na pískoviště – hra na písku je nesmírně kreativní, zábavná a tzv. uzemňuje. Nechte hrát děti na pískovišti tak, aby po něm chodily bosé, bude jim to ku prospěchu při budování silného imunitního systému. Písek také můžete využít pro tvorbu bosonohých chodníčků, s nimiž se již můžete potkat na řadě míst v Česku. Bosonohá turistika se u nás propaguje poměrně silně a je to moc dobře, neboť podporuje zdravý vývoj klenby chodidel, což má příznivý vliv na funkci vnitřních orgánů.
Přidejte jej do substrátu – písek provzdušňuje zeminu a rostliny z ní lépe mohou svými kořínky přijímat vzdušný kyslík. Písek v substrátu brání i rozvoji plísní a brzdí hnilobné procesy. Bez písku se také neobejdete u sukulentů, kterým tento pěstební materiál plně vyhovuje. Písek se hodí i pro zakládání trávníků, travnatá plocha pak může být hustší a zdravější.
Když už nic jiného, tak alespoň posypový materiál – použitý písek do filtrace vám může posloužit v zimě na chodníku, je to mnohem lepší řešení, než posolená břečka, na které můžete snadno uklouznout. Po povrchu posypaném pískem to určitě klouzat nebude.