Ne každý člověk cestuje do světa za poznáním. Jsou lidé, kteří spojili cestování s prací. Například slavný cestovatel Marco Polo necestoval do Číny pro zábavu, ale především kvůli obchodu. Rovněž Kryštof Kolumbus hledal novou a lepší cestu do Indie. Netušil, že objevil nový neznámý světadíl.
Možná to mnozí nevíte, ale v České republice najdeme neuvěřitelné množství cestovatelů. A to od středověku do současnosti. Ve středověku se jednalo především do putování do Svaté země, v současnosti třeba motorkou napříč Asií a podobně.
Vlasta Kálalová di Lottiová
Samozřejmě mezi významnými českými cestovateli najdeme především muže, ale najdeme i několik žen. Jednou z nich je Vlasta Kálalová di Lottiová, která žila dlouhé roky v Turecku, Sýrii a Iráku. Vlasta Kálalová byla lékařkou, jednou z prvních žen v České republice, které vystudovaly medicínu. Její specializace byla velmi neobvyklá vzhledem k lokalitě. Velmi ji zajímaly tropické choroby a tropická parazitologie. Už během studia věděla, že se vypraví na Blízký východ. Svého času získala přezdívku doktor Schweitzer v sukních.
Nezlomilo ji ani velké neštěstí
Na cesty se vydala krátce po svém studiu v roce 1924. V Bagdádu se seznámila se svým manželem Italem Di Lotti. Narodili se jim dvě děti, dívka a chlapec. Doktorka Kálalová ovšem byla to, co dnes nazýváme workoholismem a práci upřednostňovala před rodinou. Dokonce to velmi vážně odneslo její zdraví. Ze zdravotních důvodů se s rodinou vrací v roce 1932 do Čech, kde si otevírá soukromou praxi. Koncem války se jí přihodilo obrovské neštěstí, kdy zastřelili jejího muže i děti, jen ona jediná přežívá. Přesto jí to nezlomilo a věnovala se péči o válkou postižené mladé lidi. A opět vyráží na cesty. Procestovala Spojené státy Americké, Sovětský svaz, Itálii, Norsko. Její výhodou bylo, že měla mimořádné lingvistické znalosti, díky kterým byla všude jako doma.