Brýle byly považovány ještě v polovině minulého století za cosi nepřirozeného a bývaly terčem posměchu ve školách mezi dětmi. Generace současných seniorů si možná ještě vybaví tyto nepříjemné okamžiky, zvláště pokud se sami ocitli v takové situaci. Naštěstí je tato doba dávno pryč, brýle jsou naopak považovány za vkusný doplněk, který krásu obličeje může výrazně podtrhnout.
Stejně tak to platí i pro brýle sluneční, které chrání zrak před ostrými paprsky zvláště na horách nebo v létě u vody, kde je slunce velmi agresivní. Jsou známy případy, kdy někteří lidé vlivem ostrého světla částečně oslepli. Neměli bychom tedy zapomínat na tento módní doplněk a pořídit si kvalitní výrobek, pokud možno s účinným UV filtrem.
Kontaktní čočky
Někteří z nás dávají přednost kontaktním čočkám. Ty bychom ovšem měli nosit jen po omezenou dobu a s brýlemi je vzájemně kombinovat, důvodem je nedostatečné zásobení rohovky kyslíkem po dobu, kdy je máme nasazené. Zvláště na pozoru se musíme mít při koupání, čočky do vody nepatří, mohli bychom si tím způsobit vleklý zánět rohovky. Ten se pak projevuje silným slzením, tvorbou vřídků, zčervenáním sliznice a v komplikovaných případech hrozí i slepota. Čočka ve vodě funguje jako dokonalá přísavka, působením povrchového napětí vody je schopna nasát a přidržet různé bakterie, viry a plísně, které se tu rozmnoží a jsou pak příčinou zánětu.
Barevná skla
Tmavá skla – využívejte je pouze jako sluneční brýle při chůzi ve městě a v přírodě, ale buďte opatrní při řízení vozidla. Je potvrzeno, že silnější ztmavení o více než 60 procent výrazně tlumí vnímání kontrastů a zhoršuje řízení.
Experimenty s barevnými skly se příliš nedoporučují, je známo, že ideální barva tmavých skel je pouze hnědá. Modré a zelené dekory sníží vjemy u červených a oranžových barev až o třetinu a to je nebezpečné zvláště v dopravě při sledování dopravního značení a celkové situace na silnici, a to platí nejen pro řidiče, ale i chodce a cyklisty. Odborníci také doporučují využít polarizačního efektu některých skel.