Zaujal vás betonový plot, který se dnes inzeruje na různých webových zdrojích, aby konkuroval klasické cihlové či kamenné zdi? Je to jedna z efektivních možností, jak pozemek oplotit ve velmi krátké době, a zajistit potřebné soukromí, bezpečí a zajištění parcely před větrem, prachem a hlukem z ulice.
Betonové ploty sestávají z tenkých desek a svislých sloupků, které se ukotví do země v dvoumetrových rozestupech, a pro ně je nutné vyhloubit téměř metr hluboké kruhové otvory. V rovinatém terénu, kde je normální zemina, je to celkem snadné, zkrátka popadnete do ruky krumpáč, rýč a lopatu a pustíte se do práce.
Každý nemá takovou fyzičku – hloubili jste někdy vlastníma rukama třicet metr hlubokých otvorů do země? Pokud ano, tak jistě dokážete odhadnout, jak náročná práce to je pro každého, kdo není trénovaný a na takovou práci zvyklý. Ruční výkopové práce Servis vířivých van vyžadují určitý fortel a existují lidé, kteří se tím úspěšně živí. A že je to práce záslužná, zejména tam, kam se nedostane těžká technika, jistě není nutné vyzdvihovat.
A co když není zemina měkká – v předchozím odstavci jsme vám naznačili případ, kdy pracujete na rovině, za slunečného a příjemného počasí, a kdy je zemina měkká, jako zemědělská ornice, jenže to zdaleka neplatí všude a můžete se právě vy setkat s něčím neobvyklým. Můžete při hloubení narazit na pískovcové, čedičové či žulové balvany, stavební navážku, velmi tvrdý, nepropustný jíl a tehdy se můžete dostat do velkých potíží. Obtížná je práce i ve svahu a samozřejmě i v povětrnostních podmínkách, které nejsou zrovna idylické pro opalování na sluníčku nebo romantické procházky, ruční výkopové práce se provádí i v zimě a za každého počasí, tedy s ohledem na reálné možnosti daného terénu. Až tedy budete zvažovat, že si plot vybudujete sami, nezapomínejte i na profese, které vám mohou pomoci s tím nejobtížnějším – s přípravou základů pro upevnění betonových sloupků.